Yenilendik

Uluslararası Medya ve İletişim Araştırmaları Hakemli Dergisi – MEDIAJ (e-ISSN: 2757-6035), Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından, Nisan ve Ekim ayları olmak üzere yılda iki kez yayınlanan, hakemli bir e-dergidir. Yayın hayatına IV. Kuvvet Uluslararası Hakemli Dergi olarak, 2018 yılında başlayan MEDIAJ 2020 yılında, yeni bir bilimsel yaklaşım ve akademik bakış açısını hedefleyerek yenilenme sürecine girmiş, bu nedenle amaç ve kapsam değişikliğine gitme kararı almıştır.

MEDIAJ, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından, Nisan ve Ekim ayları olmak üzere yılda iki kez yayınlanan, hakemli bir e-dergidir. Yayın hayatına IV. Kuvvet Uluslararası Hakemli Dergi olarak, 2018 yılında başlayan MEDIAJ 2020 yılında, yeni bir bilimsel yaklaşım ve akademik bakış açısını hedefleyerek yenilenme sürecine girmiş, bu nedenle amaç ve kapsam değişikliğine gitme kararı almıştır.

MEDIAJ, ikili kör hakemlik sürecinin yürütüldüğü ve çalışmaların iThenticate ya da Turnitin programları aracılığı ile intihal denetimlerinin gerçekleştirildiği, kar amacı gütmeyen ve açık yayıncılık prensiplerini benimseyen uluslararası hakemli bir dergidir. Benzerlik oranı %15 ve üzerinde olan makaleler kabul edilmemektedir.

MEDIAJ TRDizin ve ESCI değerlendirme sürecindedir. MEDIAJ’ın dahil olduğu veritabanı ve indeksler: Asos Indeks, Ebsco Host, EuroPub, Google Scholar, İdealOnline, Ulrichs Web ve Scilit olmak üzere, dergimiz ulusal ve uluslararası 10’un üzerinde yeni indeksin de değerlendirme sürecindedir.

TRDizin kriterleri gereği, yayınlanan sayılarda yer alan makale oranları arasında belirli bir denge bulunması zorunluluğu söz konusudur. Bu nedenle, MEDIAJ’a gönderilen çalışmalardan süreçleri tamamlanan ilk 10 makale yayınlacak olan ilk sayıda yer almak üzere değerlendirilir. İlk 10 makale sonrasında başvuru süreci tamamlanan yayınlar, bir sonraki sayıda yayınlanmak üzere Dergipark sayfamızda yer alan kabul edilmiş makaleler sekmesinde görünür olur ve bir sonraki sayı için atanmayı bekler.

Veritabanı & Indeksler

1
2
3
1

MEDIAJ başta TRDizin olmak üzere, birçok ulusal ve uluslararası dizinin takip sürecindedir.

2

ÜAK Doçentlik Kriterleri Dahilinde, MEDIAJ’da yayınlanan çalışmalarınız 5 PUAN karşılığı değerlendirilmektedir.

3

Akademik Teşvik Kriterleri Dahilinde, MEDIAJ’da yayınlanan çalışmalarınız diğer uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makale kapsamında değerlendirilmektedir.